ŚWIĘTA MAJOWE

Zbliżamy się do czasu trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są niezwykle ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. 

Święta Majowe

1 Maja

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.

W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

 

2 Maja

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja i 3 maja. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.  Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

 

3 Maja

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

AKCJA ŻONKIL
Uczniowie SP 8 w Czerwionce-Leszczynach uczestniczą w akcji Żonkile, upamiętniającej 78 rocznicę POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM.
 
 
 
 
 
 
 

TYDZIEŃ KONSTYTUCYJNY W SP 8

W bieżącym roku przypada VIII edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez  Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy – wybitnego polskiego prawnika, konstytucjonalisty, zmarłego w 2009 roku. W ramach swoich działań prawnicy w całej Polsce spotykają się z uczniami szkół średnich oraz klas starszych szkół podstawowych (kiedyś gimnazjów), przeprowadzając żywe lekcje dotyczące wartości, jakie niesie dla każdego obywatela Konstytucja – najważniejsze prawo obowiązujące w każdym państwie. Tegoroczna edycja przeprowadzona była pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich i poświęcona została tematyce praw człowieka. Uczniowie SP 8 razem ze swoimi nauczycielami historii i wiedzy o społeczeństwie mieli możliwości uczestnictwa
w spotkaniu z prawnikiem już trzeci raz. W tym roku gościem spotkań dla uczniów klasy VIII i VII, zorganizowanych online był Mec. Bartłomiej Piotrowski. Podczas zdalnej lekcji mówił o tym, czym są prawa człowieka, kogo dotyczą i które z nich zalicza się do najważniejszych. Opowiedział także o swojej pracy adwokata, tradycjach rodzinnych w tym zawodzie (ojciec śp. Mec. Leszek Piotrowski oraz dziadek) a także znaczeniu zasady równości wszystkich wobec prawa i poszanowaniu praw każdego człowieka niezależnie od jego miejsca urodzenia, statusu majątkowego, koloru skóry, poglądów czy przekonań. Spotkanie zakończyło się deklaracją, że Mec. Piotrowski chętnie spotka się z uczniami bezpośrednio, kiedy tylko pozwolą na to warunki epidemiologiczne. Zamiast tradycyjnego zdjęcia musiał tym razem wystarczyć screen ekranu.

Jako wieloletni nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie mam nadzieję, że tradycja  spotkań w ramach Tygodnia Konstytucyjnego będzie kontynuowana w naszej szkole.          

Dyrektor SP 8 – Aleksander Pyszny

 

 

KARTY PODARUNKOWE NA LEKCJI MATEMATYKI

W ramach lekcji matematyki uczniowie klas IV - VIII wykonali świąteczne grafiki za pomocą strony weavesilk.com

PROJEKT EDYKACYJNO - WYCHOWAWCZY "NIEBO ZIEMI, NIEBU ZIEMNIA WSZYSCY WSZYSTKIM ŚLĄ ŻYCZENIA"

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy dołączyła do projektu edukacyjno - wychowawczego “Niebo ziemi, niebu ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia”.

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 11 - GO LISTOPADA

Uczniowie SP8  uczcili 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Razem ze swoimi nauczycielami i wychowawcami wzięli udział w kolejnej edycji akcji "Szkoła do hymnu" i wspólnie odśpiewali "Mazurek Dąbrowskiego" we wtorek, 10 listopada o godzinie 11:11. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii śpiewanie odbyło się w poszczególnych klasach i zostało uwiecznione dzięki połączeniu on-line. Wydarzenie dokumentują zamieszczone zdjęcia.

PASOWANIE NA UCZNIA

Pasowanie na Ucznia SP8 - niezwykle ważny dzień w życiu pierwszoklasisty. W Naszej Szkole tradycyjnie odbył się jednocześnie z obchodami DEN. Oprócz pierwszoklasistów w spotkaniu uczestniczyli: Dyrektor Szkoły - A. Pyszny, Wicedyrektor Szkoły - K. Burek, wychowawczyni - D. Szpik oraz uczniowie i absolwenci, którzy zostali wyróżnieni stypendium Burmistrza za wysokie osiągnięcia w nauce - Martyna Gajek (Absolwentka Roku 2020), Sandra Dzieżok, Beata Słupik, Ania Musiołek, a za najwyższy wynik egzaminu ósmoklasisty - Oliwier Malczyk. Przedstawicielki SU (Martyna Urzędnik, Magdalena Stalmach i Martyna Klepacka) w imieniu społeczności Uczniów złożyły życzenia nauczycielom i pracownikom obsługi z okazji Ich święta. Po czym nastąpiła podniosła dla pierwszoklasistów chwila - ślubowanie i pasowanie "magicznym ołówkiem" Przez Pana Dyrektora. Uczniowie klasy I otrzymali pamiątki ufundowane przez Radę Rodziców. Po uroczystości dzieci poszły na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Impreza z powodu sytuacji epidemiologicznej odbyła się niestety w węższym gronie. Nie było rodziców, pozostałych nauczycieli oraz uczniów innych klas.

X ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA 

W dniu 2 października obchodziliśmy w naszej Szkole X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.  Koordynator programu z okazji tego święta przeegzaminował wszystkich uczniów klas I - III na ich zajęciach z wychowawcami, natomiast uczniowie klas IV - VIII zostali przeegzaminowani na lekcjach matematyki. Najlepsi otrzymali certyfikaty EKSPERTÓW TABLICZKI MNOŻENIA.
W ramach obchodów tego dnia koordynator zgłosił szkołę do konkursu matematyczno - logicznego, w którym udział mogli wziąć uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. 

WRĘCZENIE NAGRÓD W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

W piątek 18.09.2020 przed budynkiem szkolnym odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów uzyskanych przez uczennice naszej szkoły w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym firmy Pentel w Japonii. Najwyższe wyróżnienie-suprime gold otrzymała Ania Musiałek, srebro odebrała Sandra Dzieżok, a brąz Natalia Szpik. Dziewczynki odebrały nagrody i gratulacje z rąk p. Dyrektora Aleksandra Pysznego i p. Katarzyny Sienkan-Krzakały - nauczycielki plastyki.

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

W tegorocznej edycji Wielkiej Ligi Czytelników czytelnicy naszej szkoły w etapie powiatowym uzyskali następujące wyniki:

Anna Musiałek / kl. V/ - Mistrz Powiatu Rybnickiego WLC

Helena Knopek / kl. V/ - Mistrz Powiatu Rybnickiego WLC

Zuzanna Plener / kl. II/ - I Wicemistrz Powiatu Rybnickiego WLC

Martyna Urzędnik /kl. VIc/ - I Wicemistrz Powiatu Rybnickiego WLC

Maksymilian Małek / kl. VII/ - Mistrz Powiatu Rybnickiego WLC